מפלי ויקטוריה

מקולות מים רבים אדירים – מפלי ויקטוריה
מקולות מים רבים אדירים – מפלי ויקטוריה
מאת: יועץ התיירות דודי רובינשטיין

מדינה: זימבבואה
עיר בירה: הררה
שדות תעופה: ויק פולס (ליד המפלים) . טיסות יומיות פנימיות מיוהנסבורג קייפטאון. יש גם כמה פעמים בשבוע טיסת אתיופיאן מאדיס אבבה
שפה: אנגלית + 16 שפות של שבטים מקומיים.
מטבע: מקומי, אין לו שום ערך… תביאו דולרים
אשרות:נדרש ויזה, עושים בהגעה. כדאי לקנות ויזה קאזה 50$, שמאפשרת כל השבוע כניסות חופשית לזמביה, זימבבואה, בוצואנה.
טיסות: חברות אפריקניות מקומיות

יורדים מהמטוס אחרי לילה של טיסות מתל אביב לדרום אפריקה וטיסת המשך המטוס קטנטן לזימבבואה , יורדים לשדה תעופה אפריקני טיפוסי, המטוסים חונים קרוב לבית הנתיבות, הולכים אליו מהמטוס ברגל. באולם אחד נמצאים גם הדרכונים, גם הויזה שמוציאים במקום, גם המזוודות..
לאחר סדרת חותמות יוצאים החוצה וכבר שומעים את להקת המתופפים האפריקנית שמחכה עם חרבות נוצות ונעימות אפריקניות לתיירים שזה עתה נחתו. ברוכים הבאים לזימבבואה.

זימבבואה היא מדינה ענייה מאד. אחד ממקורות ההכנסה החשובים שלה זה התיירות שסביב למפלי ויקטוריה. לשם כך התכנסנו לבקר ולחוות את מפלי ויקטוריה מקרוב, אחד משבעת פלאי תבל !

מפלי ויקטוריה נעים להכיר:
מפל ויקטוריה מצוי באמצע מסלולו של נהר זמבזי. המפל יוצר את קיר המים הגדול בעולם ! – רוחבו 1.7 קילומטרים, וגובה הנפילה נע בין 80 מטרים בצדדיו ל-108 מטרים במרכז. גובה זה כפול מגובה מפלי ניאגרה. בשל הגובה, נתזי המים יוצרים ענן נתזים שגובהו 1.6 קילומטרים; ניתן לראות ענן זה במרחק של 40 קילומטרים מהמפל.

הנהג המקומי מחכה לנו עם הואן, הדרך משדה התעופה למפלים לוקחת כ 20 ד', הכבישים אפריקה. אפילו ראינו כמה קופים חוצים את הכביש.
עוברים את העיירה ויקטוריה פולס הקרויה ע"ש המפלים, מגיעים לחניון , משלמים כניסה 70$! (כבר אמרתי שהמפלים הם מקור הכנסה חשוב לזימבבואה ?..)
ואז אחרי צעידה קלה בשמורה לכיוון המצוק המפלים מתגלים במלוא הדרם ושאונם.
זה מתחיל מהמפלים הצדדיים שנשפכים מנהר הזימבזי בשצף קצף , בטירוף. המצלמה לא מפסיקה לתקתק, העין לא נרגעת, הלב מתרונן ושר ביחד עם עוצמות המים. אחרי שמחזירים קצת את הנשימה מגלים שמדובר בשמורה עם 14 נק' תצפית שונות, אנחנו בכלל היינו בנק' 1 שזו התצפית ההתחלתית למפלי ויקטוריה .
משפרים עמדות לנק' התצפית המרכזיות, עוצרים מול הקיר המים האדיר בגודלו שנשפך מול העיניים ברעש אדיר וגורם לענן מים ענק לעלות מהמפל כלפי מעלה והענן מייצר גשם סביבנו למרחק כמה ק"מ ! זה לא נתפס ולא ניתן להבין עד שלא תעמדו מול הסיטואציה הזו.
בשל עוצמות המים הזרימה והנפילה נוצרות שם כמה קשתות , לפעמים ממש קשת מעל קשת, מחזה נדיר, כמעט בירכתי זוכר הברית פעמיים.
נכנסנו לשמורה יבשים אבל יצאנו רטובים כמו שצריך ובכלל היינו מרחק ק"מ מהמפלים..
לעומת זאת בצד של זמביה שעוד נגיע אליו שם הולכים ממש צמוד למפל במרחק של מאות מטרים ספורים ואוי לו למי שנכנס לשם ללא מעיל ניילון….

יצאנו מ"המקווה.." חזרה לרכב, מנסים לייבש את הבגדים שעלינו… משם נסענו כ 5 ד' לבית קפה פנורמי הממוקם גם מעל המצוק, על אותו קניון שאליו נשפכים המים אחרי הנפילה הגדולה במפלי ויקטוריה ומשם הם ממשיכים רגוע יחסית בערוץ הנהר. אתה יושב על המצוק , מתייבש לאיטך, נוף ציורי, כבר לא רואים כ"כ את המפלים, אבל שומעים היטב את הרעש ורואים את ענן המים, הקוקה קולה בבית קפה הזה פשוט יותר טעימה… מקולות מים רבים אדירים.

חוזרים לרכב ונערכים לעבור את הגבול מזימבבואה לזמביה, הגבול עובר בדיוק באמצע הגשר שחוצה את המפלים. שטח הגשר הוא ניטרלי , נק' ביקורת הגבולות נמצאות משני צידי הגשר. כך שיצא שביום אחד החתמתי דרכון גם בדרום אפריקה בשדה תעופה כניסה ויציאה, גם בזימבבואה כניסה בשדה התעופה ויציאה בגשר, גם בזמביה כניסה בגשר , וכל זה רק ביום אחד.
קיצער אם אין לכם 3 דפים ריקים בדרכון! אל תחשבו לבוא לפה.. אגב זימבבואה עוד מבקשת לראות את טופס 2 חיסונים של הקורונה, בכל זאת זו מדינה רצינית ביותר….
לא נלאה אתכם בתיאורים: רק שתדעו לפני הגשר צריך לעצור, לצאת מהרכב, להיכנס לבודקה בלי המזגן, להחתים את הרשויות של זימבבואה. תקוו שלנהג יש אישור מעבר אחרת אתם גוררים איתכם את המזוודה מהרכב של זימבבואה לרכב של זמביה.
אוקיי אנחנו עוברים בנסיעה איטית בגשר הניטראלי המקסים שבאמצעו יש את השלט ברוכים הבאים לזמביה. הגשר עמוס מטיילים והולכי רגל ויש עליו כמה הרפתקאות מסמרות שיער מול המפלים…. נסענו לצד השני של הגשר, שוב יצאנו מהרכב והפעם נכנסנו לבודקה של זמביה , חותמת אחרונה להיום… והופס אנחנו בזמביה.

זמביה זו כבר מדינה מפותחת יותר ויציבה יותר מזימבבואה, לא שהיא שוויץ.. בכל זאת אנחנו באפריקה, אבל יחסית לזימבבואה קפצנו כמה כיתות.
בזמביה בשפך נהר הזימבזי ממש בקרבת המפלים ישנם כמה מלונות ברמה, מפוארים: אבאני מרשת אננטרה, רדיסון בלו ועל כולם עולה מלון היוקרה רויאל ליוונגסטון שנראה כמו אחוזת מלכים על הנהר.
תוך כדי הצ'ק אין אנחנו כבר רואים את הזברות שמלחכות את העשב של רחבת המלון בכייף שלהם. בצ'ק אין ממליצים לנו להשאיר את חלונות החדר סגורים כשאנחנו יוצאים שלא יבוא איזה קופיף רעב ויאכל לנו מהטונה והמציות… האמת נשמע מלהיב ביותר , באמת חוויה.
אבל על חווית צד זמביה נצטרך למלא טור שלם בפני עצמו, אז אל תשכחו לקנות את הקול פליי של החודש הבא. עד אז נחלום על פיל שעולה מהנהר ובא להגיד לנו שלום במלון, וזה לא היה חלום

 

תמונת מחבר

דודי רובינשטיין-יועץ התיירות
חי ונושם תיירות ותעופה שנים רבות.
מתכנן טיולים בחו"ל בהתאמה אישית, יועץ תיירות למגזר שומרי המצוות, לפרטיים ולחברות וארגונים.
מוביל דעה בתחומי התיירות במגזר החרדי.
סיימתי בהצטיינות את המחזור הראשון בקורס יועצי תיירות
של התאחדות משרדי הנסיעות בישראל.
מנהל יחד עם ידידי שמחי וינברג את מותג 'חו"ל מהודר' מותג מוביל בתיירות לשומרי מצוות. מותג הכולל 10 ערוצים בווטסאפ בה שותפים כל המי ומי בעולם התיירות:
ערוץ בכירים, ערוץ סוכנים, 8 ערוצי עדכון שוטפים. דף וקהילת חו"ל מהודר בפייסבוק.
על הערוצים מנויים מעל 2000 איש שוחרי תיירות שמקבלים עדכוני תיירות שוטפים מהעולם המותאמים למגזר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

טיירע אידען און יוהנסבורג

מאת: יועץ התיירות דודי רובינשטיין. בביקורי הקודם ביוהנסבורג סיפרנו על שכונת גלנהייזל, השכונה בה גרים רוב יהודי העיר ובוודאי החרדים שבהם. השכונה בה ממוקמים רוב

קראו עוד »